menu close menu

İĞNELİ EPİLASYON

Önsöz:

Biz beraber  güzellik salonu olarak  işimizin bilincindeyiz…

siz değerli misafirlerimize kaliteli bir hizmeti sunmak için sizi kısaca bilgilendirmek istiyoruz… 

İĞNELI EPILASYON

İstenmeyen tüylerin yok edilmesidir. Kıl köküne akım verilip hücre bütünlüğünün bozulması ve zamanla tüylerin yok olması işlemidir. Sonuca ulaşmak için düzenli gelinmesi, kıl kökünde ki hücre bütünlüğünün tekrar oluşmasına izin vermeden seansın tekrarlanması gerekir. Süre olarak 6ay – 1 yıl olarak süreç verilebilinir.

İğneli epilasyon kıl foliküllerinin elektrik akımı ile yok edilmesidir. Bu bölümde özellikle epilasyon pratiği içinde bulunan estetisyenler için yararlı bilgiler verilmiştir.

iğne

Nasıl yapılır ?

Estetisyenler için hassas bilgiler

Uygulamayı yapan estetisyen önce cildi temizler. Sonra, tüyün çıktığı gözeneğe ince bir iğne ile girer ve düşük güçte bir elektrik akımı verir. Bu elektrik akımı ısıya dönüşerek kıl folikülünü zayıflatır. Bu durumda kıl, köküyle birlikte kolayca yuvasından sıyrılır ve cımbızla çekilir.
İğneli epilasyonun başarılı olması, iğnenin kıl köküne (bulbus) kadar girmesine bağlıdır. Kılın tam olarak yok olabilmesi için iğne doğru noktaya girmeli, akım miktarı ve süresi ne fazla, ne eksik tam dozunda olmalıdır. 

Ayrıca iyi bir sonuç alınması için folikülün 2/3 alt kısmının tam olarak yakılması gerekir. Elektrik akımı kıl kökünü yakmaya yeterli gelmezse, kalıcı değil geçici epilasyon yapılmış olur. Yani tüyler biraz zayıflasa bile, zamanla yeniden uzar.

Folikülün 2/3 ‘ü yakılmalı ama 1/3’lük üst kısmı korunmalıdır. Aksi taktirde üst deri (epidermis) zarar görür. Modern epilasyon iğnelerinin 1/3 üst kısmında koruyucu (teflon-seramik) tabakası olduğu için, 1/3 üst kısma zarar vermeden 2/3 alt kısmı yakar.

Kıl folikülü, epidermisin hipodermis içine doğru yaptığı girintinin içinde bulunur. Bu bölümde kan damarı yoktur. Bu nedenle iğneli epilasyonda kanama olmaz.

Bulbusun hemen altında ise yoğun sinir ağları ve kan damarları bulunur. Bu bölge çok duyarlıdır. Uyuşturma yapılmadığı durumlarda epilasyon biraz ağrılı olur. Epilasyondan 30-45 dakika önce sürülen uyuşturucu krem (Emla) duyarlığı hafifletir.

Epilasyon ortamı ve estetisyenin mahareti 

Epilasyon sırasında estetisyen çok titiz ve duyarlı olmalı, tüm dikkatini o anda yaptığı işe yöneltmelidir. İğneli epilasyonun teknik başarısı tamamen estetisyene ve doğru aletlerin kullanımına bağlıdır.

 

iğne 2

 • Epilasyon yapılırken;
 • – Hasta rahatça uzanmalı, ortam steril ve aydınlatma kusursuz olmalıdır. – İşlem başlamadan önce epilasyon sahası antiseptik bir madde ile temizlenmelidir. – Kaliteli bir büyüteç kullanılmalı ve estetisyen hareketli bir taburede dik olarak oturmalıdır.

   – Eller uygulama sahasından destek alırken, cımbız sol elde -iğne sağ elde tutulmalıdır.

   – Estetisyen, mümkünse her zaman aynı tip iğneleri kullanmalı ve el alışkanlığının avantajlarından yararlanmalıdır.

  – Uygulanacak olan alan iki parmak arasında gerilmelidir. Bu şekilde kıl folikülleri açılır ve iğnenin deriye girmesi kolaylaşır.

  – İğne folikül içine girerken, tüyün deriden çıkış istikameti göz önüne alınır ve hiçbir direnç ile karşılaşmadan kılın bulbusuna kadar ilerlenir.

  – İğnenin saplanmadan folikül içinde rahatça kayması için; dikkatin dağılmaması, tam konsantrasyon, folikülün yolunu hissedercesine algılamak ve yumuşak hareketlerle ilerlemek önemlidir. İğnenin girişinde hasta ağrı hissetmemeli ve kanama olmamalıdır

 

Sosyal Medya'da Biz

İletişim Bilgileri

Beraber Güzellik Salonu Fatih
Ali Kuşçu Mahallesi, Yedi Emirler Sk. No:3
İstanbul Fatih, Marmara
34083
0 212 533 33 62

Size Sırrımız Var.

Bir kadının hatlarına uygun muazzam değişkenlik! Popüler saç modelleri ve saç trendlerini takip eden ekibimiz sizin için modern yorumlar sunar. Stil tavsiyesi ile tarzınızı baştan yaratabilir, var olan tarzınızı özgün hale getirebiliriz. Sizi Bekliyoruz.